Kadromuz

Gürsel UTKULU

1960 doğumlu Gürsel UTKULU, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nden, 1980 yılında mezun olmuştur. 29 yıl sürecek Öğretmenlik mesleğine Ankara’da adım atmıştır.

Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Kürsüsü’ndeki eğitim hayatını 1982 de Isparta’ya çıkan tayini nedeniyle yarıda bırakmak durumunda kalmıştır. Eskişehir Anadolu Üniversitesinde Lisans tamamlamamıştır.

İstanbul’da Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi ile devam eden Tarih öğretmenliği sürecinde sırasıyla; Beşiktaş İlköğretim Okulu, Kadıköy Kenan Evren Lisesi ve son olarak Üsküdar Haydarpaşa Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde devam eden Utkulu, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde de görev aldıktan sonra emekli olmuştur. Öğretmenlik mesleğinin kutsallığının yanı sıra kendini gönüllü hizmetlere adamış ve bu faaliyetleri yaşam biçimi olarak benimsemeye devam etmektedir.

Dayanışma ve yardımlaşma başta olmak üzere birçok Uluslararası Sivil Toplum Örgütlerinde ve Sosyal Sorumluluk Projelerinde çeşitli misyonlar üstlenmiş ve eğitimi hep ön planda tutmuştur. 1986 yılından itibaren Kadın Hakları, Çevre, Gençlik, Çocuk ve Eğitim konularında bir çok proje de görev almış ve yönetmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın Mavi Melek Projesi kapsamında, Erenköy Fizik ve Rehabilitasyon Hastanesinde gönüllü çalışmalarda bulunmuş bu ve diğer çalışmalarından dolayı Ulusal ve Uluslar arası ödüller almıştır.

Öğretmen olarak çalıştığı dönemde öğrencileri ile Devlet Yaşlı Bakımevleri, Huzur Evlerinde ve Çocuk Yuvalarında gönüllü çalışmalar yapmıştır.

Marmara Üniversitesi işbirliği ile yürütülen, İnsan Hakları ve Vatandaşlık Eğitimi konulu sertifika programını tamamlamış ve bu konuda İstanbul’un çeşitli bölgelerinde Kadın ve Çocuk eğitimleri konusunda özverili çalışmalarda bulunmuştur.

1999 yılından itibaren ilgilendiği dalış sporu nedeniyle, İki Yıldız Tüplü Dalış Brövesine sahip Utkulu’nun, engellilerle beraber uygulamaya geçirilmiş dalış projesi mevcuttur.

Türk İslam Sanatlarından Ebru, Rölyef ve Minyatür Sanatı ile de boş zamanlarını değerlendirerek kişisel sergiler açmıştır. Yaptığı bu sosyal ve kültürel çalışmalardan dolayı M.E.B. tarafından çeşitli dereceler ve takdirlerle taltif edilmiştir.

Utkulu, hayatı boyunca gönüllülük misyonu ile yürüttüğü çalışmalarını, kurucu ortağı olduğu Okyanus Yaşlı Bakımevi’nde butik bir anlayışla meslek edinmiştir.